Skip to main content

W świece aranżacji wnętrz ciągle pojawia się coś nowego i zaskakującego, a my możemy postawić właśnie na takie innowacyjne rozwiązania, które z czasem stają się jednak tak popularne, że tracą swoją wyjątkowość, a nasz dom jest podobny do tysiąca innych lokali. Podążanie za nowinkami w świece aranżacji jest zatem rozwiązaniem dobrym, pod warunkiem, że w najbliższym czasie planujemy wykonać ponowny remont mieszkania.
Jeśli jednak dokonujemy zmian, aby cieszyć się nimi przez najbliższe kilka lat, z pewnością powinniśmy postawić na klasyczne rozwiązania, które pomimo zmieniającej się mody, zawsze będą aktualne. Oto właśnie cała tajemnica.
Oczywiście, to nie znaczy, że całkowicie mamy rezygnować z niezwykle popularnych trendów dominujących we współczesnej aranżacji wnętrz. Chodzi raczej o to, abyśmy się nie kierowali modą i opiniami innych osób, ale raczej własnym gustem i intuicją, bo tylko wtedy nasze wnętrze będzie nadal atrakcyjne, nawet wtedy, gdy moda diametralnie się zmieni.
I wydaje się, że takim ponadczasowym elementem wykończeniowym są między innymi listwy sufitowe, które swoją świetność przeżywają niezmiennie od kilkunastu lat, chociaż ich charakter ciągle się zmienia i ewoluuje w dobrą stronę.
Podczas planowania reorganizacji wnętrza powinniśmy się zatem kierować przede wszystkim kwestiami estetycznymi i funkcjonalnymi, a te obie niewątpliwie spełniają listwy przysufitowe.
Jeśli chodzi o estetykę, to nie da się ukryć, że płynne przejście pomiędzy ścianą a sufitem jest bardzo ważne. Generalnie tam, gdzie dochodzi do połączenia dwóch kolorów, dwóch różnych faktur, dwóch odmiennych materiałów wykończeniowych, powstaje niemały problem. Trudno jest przecież idealnie dociąć każdy pas tapety, czy wymalować farbą idealnie prostą linię.
Oczywiście, jest to możliwe, ale wcale niekonieczne, bo są przecież sposoby łatwiejsze i znacznie bardziej efektowne, a mianowicie — zamontowanie listew sufitowych, które sprawią, że sufit i ściany już teraz nie będą elementami odmiennymi i przeciwnymi, ale raczej stworzą, jedną, spójną całość za sprawą wyjątkowego łącznika.
Możemy z resztą wybrać dowolny kształt, szerokość i profil listwy, tak aby wpisywała się w wizję naszego mieszkania, ale bez obaw — wybór jest tak wielki, że z pewnością wybierzemy coś odpowiedniego. Nieważne, czy szukamy wykończenia minimalistycznego i wpisującego się w nowoczesne wykończenie wnętrz, czy raczej stawiamy na upodobnienie swojego domu do barokowego wnętrza. Wśród listew sufitowych znajdziemy właściwie każdy wzór, dlatego trzeba się uzbroić w cierpliwość i przeszukać dostępne katalogi producentów, aby znaleźć tam swój ideał.
Zastanawiając się natomiast nad ich funkcjonalnością, można powiedzieć, że są czymś, co oszczędza nasz czas, ponieważ już teraz wcale nie musimy się starać o idealnie wyprofilowany kąt czy zaokrąglenie pomiędzy ścianą a sufitem. Od teraz możemy wybrać dowolny kształt listwy, który zastąpi długie godziny szpachlowania i wygładzania powierzchni.
Jest to również doskonała alternatywa dla osób, które nie przepadają za ostrym, dominującym światłem, które pochodzi z dużej lampy umieszczonej na środku sufitu. Wydaje się, że popularność lamp i żyrandoli znacząco słabnie, ponieważ coraz częściej decydujemy się na słabsze światło, pochodzące z różnych źródeł.
W ten sposób możemy stworzyć intymny klimat w pomieszczeniu, który zapewnia komfort i odpoczynek. Po całym dniu pracy, raczej nie chcemy, aby ostre światło świeciło prosto na nas, dlatego właśnie umieszczamy delikatne oświetlenie wokół ścian i oprócz dużo większego komfortu, zyskujemy również piękny wygląd wnętrza.
Tutaj z pewnością pomocne mogą być między innymi listwy sufitowe, tworzące fasadę oświetleniową. Dzięki niej bez większego problemu możemy ukryć pod listwą na przykład taśmę LED lub węże świetlne, które być może nie dają dużo światła, ale doskonale nadają się na chwile wieczornego relaksu, oglądania telewizji czy pracy przy komputerze.
Oczywiście, listwy sufitowe wcale nie są elementem obowiązkowym w naszym domu i jeśli nam się nie podobają, to wcale nie musimy ich montować. Nie zmienia to jednak faktu, że dają one naprawdę wiele możliwości i są w stanie szybko zmienić wygląd każdego domu, zatem, kiedy liczymy na szybkie i spektakularne efekty przy minimum wysiłku — listwy sufitowe są dla nas najlepszym rozwiązanie.